Çocuğunuz Okulda Akran Zorbalığına Mı Uğruyor? Anlayabilmenin Yolları

9 Eyl

Sevgili anne ve babalar, pandemi sebebiyle çocuklarımız okullarına hasret kaldılar. 2 yıllık kapanmadan sonra çocuklarımız okullarına, öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuştu, bu hepimiz için çok sevindirici…Ancak biliyoruz ki okulda güzel, iyi, eğitici, iyileştirici faktörler kadar sevimsiz birtakım durumlarla da çocuklarımız karşılaşabiliyor, onlardan biri de akran zorbalığı….

Bu makalede sizler için bu konuyu derledik.

Öncelikle akran zorbalığı nedir…

Bir veya birden fazla çocuğun veya bir grubun bir çocuğa karşı uygulamış oldukları fiziksel, duygusal ve cinsel şiddetine akran zorbalığı diyoruz. Akran zorbalığı, herhangi bir provokasyon olmadan gerçekleşebilir bu nedenle de akran istismarı olarak da tanımlanabilir.

Ayrıca zorbalık doğrudan ve dolaylı olarak gözlemlenebilir. Çocuğa yapılan açık saldırılar (vurma, itme vb.). Dolaylı zorba davranışlar ise dışlama, dedikodu yayma ve kasıtlı olarak gruptan dışlama gibi sosyal/ilişkisel boyuttadır ve çocuk kimin tarafından zorbalığa maruz kaldığını genellikle bilemez.

 

Çocuğum kendini bu durumdan nasıl koruyabilir?

Özgüvenli çocukların, bir zorbanın hedefi olma ihtimali çok düşüktür; çünkü bu çocuklar kendilerini güçlü hissederek kendinden emin bir şekilde duruş sergiler. Çocuğunuz eğer yeterince özgüven sahibi değilse hemen paniğe kapılmayın; çünkü bu durum düzeltilebilir.

 

Ben ebeveyni olarak çocuğumu bu durumdan nasıl koruyabilirim?

Çocuğunuzun sizinle rahatça iletişim kurmasını, size yaşadıklarını anlatabilmesi için yargılamadan onu dinlediğinizi göstermeli, onu kapsamalı, duygularını anladığınızı göstermeli, sarılmalı, gerektiği yerde ten teması ve göz kontağı kurarak çocuğunuzun yanında olduğunu hissettirmeniz gereklidir. Bu sayede çocuğunuz okulda herhangi bir olumsuz bir durum ya da tutumla karşılaşmış olsa bile siz gelip hemen sizinle paylaşacaktır.

 

Akran zorbalığına maruz kalan çocuklarda neler görülür?

Giderek mutsuzlaşıp depresif semptomlar geliştirir, karın ağrısı, boğaz ağrısı gibi şikayetler geliştirerek okula gitmek istemez. Gece uyku sorunları yaşayabilir, ders notlarında düşmeler olur ve arkadaş çeviresinden soyutlanır.

 

Peki çocuğum akran zorbalığına uğruyorsa ne yapmalıyım?

Evet sizi anlıyorum bu çok üzücü bir durum ancak kendimize gelip çocuğumuza destek olmanın tam zamanı…

Çocuğunun akran zorbalığına maruz kaldığını fark eden bir ebeveynin yapması gereken ilk şey çocuğun ruh sağlığının zarar görmesini önlemek için acilen bir uzmana başvurmaktır. Akran zorbalığı uygulayan bir çocukla baş edebilmek için sadece öğretmenin veya sadece ebeveynin çabası yeterli olmayacaktır. Muhakkak bir uzmandan destek alınmalı ve bu süreç aile ile iş birliği halinde yürütülmelidir.

 

Asst. Psk. Naz Süyek

 

Share:
Leave comment

Arapsuyu Mah. Atatürk Bulv. No: 29/4

Hemen Ara

0552 731 14 53

Çalışma Saatleri

Pzt - Cmt: 10:00 - 20:00

Rezervasyon

info@moralpsikoloji.com