“Hayır” Diyebilmenin Kolay Yolu

30 Kas

“Hayır” diyememek, elbette bir kişilik bozukluğu değildir. Ancak hayır diyememenin çok fazla sınır ihlaline sebep olduğu su götürmez bir gerçektir.

Hayır diyemediğiniz her konuda sınırlarınız ihlal edilir ve böylece özgürlük alanınız git gide daralır. Kendinizi boğuluyor gibi hissedersiniz.

Özgürlük ve özgüven yaşam kalitenizi yükseltir ayrıca bununla da kalmaz, sosyal yaşamınızı, aile hayatınızı, özel hayatınızı ve iş yaşantınızı da doğrudan etkiler.

Sınırlarınız ihlal edildikçe maalesef belli başlı fiziksel ve psikolojik hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz.

Kekemelik, boyun ağrıları, mide bulantısı, sedef ve diğer cilt hastalıkları, değersizlik, sevilmeme algıları, özgüven eksikliği, depresyon, panikatak, ayrılma anksiyetesi bunlardan sadece bazıları…

Neden Hayır Diyemeyiz?

-sevilmeme korkusu

-kaybetme korkusu

-reddedilme korkusu

Hayır diyememek size neler kaybettirir gelin birlikte bakalım:

İstemediğiniz şeyleri sırf başkaları istedi diye yaparsınız böylelikle boş yere vakit kaybedersiniz.

Enerjinizi kendi hedefleriniz doğrultusunda değil yine başkalarının isteklerine yönelik harcarsınız ve bir süre sonra enerjiniz tükenir.

Kendinize olan saygınızı gün geçtikçe kaybetmeye başlarsınız.

İletişim kurma yeteneğinizi yitirirsiniz. Karşı tarafın her dediğine evet dediğiniz için bu iletişimden öte köle sahip ilişkisine dönüşmeye başlar ve kendinizi huzursuz hissetmeye başlarsınız.

Peki nasıl hayır diyebiliriz?

Burada unutmamamız gereken en önemli etken hayır sözcüğünü kullanma biçimimiz, üslubumuz bu konuda çok büyük rol oynar. Kullanabileceğiniz birkaç hayır kelimesini ifade şekli şu şekildedir:

Sana yardım etmek isterdim, ancak…

Maalesef hiç uygun değilim…

Ben sana yardımcı olamam ama falan kişisi yardımcı olabilir…

Aslında her cümlede hayır demiş oluyorsunuz ancak karşı taraf ona empati duyduğunuzu, duygularını paylaştığınızı, elinizden gelse ona yardım edeceğinizi düşünür.

Hem de bu şekilde kendinizi suçlu hissetmezsiniz, çünkü tam anlamıyla hayır demiş olmuyorsunuz, en azından karşı taraf onu böyle algılamıyor…

Eğer sürekli ‘evet ‘ diyorsanız herkesin yardımına koşuyor, yolda kaza gördüğünüzde durup kenara çekip yardım eden o kişi sizseniz ilk başta biraz zorlanacaksınız, ancak denemeye devam edin, bir süre sonra değişimi siz de fark edeceksiniz, çevrenizdeki diğer bireyler de..

HAYIRI DENEYİN

Hatta şu sözleri duymaya hazırlıklı olun, sen eskiden daha içine kapanıktın, artık öyle değilsin ya da sana bir özgüven geldi, harika görünüyorsun gibi… Siz de bu geri dönütlerden sonra kendinizi daha güçlü ve iyi hissedeceksiniz.  Değerli olduğunuz inancı yavaş yavaş gelişmeye başlayacak…

Hayırı deneyin… Değişimi siz de fark edeceksiniz…

Uzm. Klinik Psk. Melisa Burçin Oral

Share:

Comment on "“Hayır” Diyebilmenin Kolay Yolu"

  1. Nurniran

    ” Hayır demeyi ve bunun önemini”çok güzel bir şekilde anlatmış Uzm. Klinik Psk. Melisa Burçin Oral. Insanın ruhuna dokunabilmek ne kadar güzel. Size minnettarız. 🙏💐❤️

Leave comment

Arapsuyu Mah. Atatürk Bulv. No: 29/4

Hemen Ara

0552 731 14 53

Çalışma Saatleri

Pzt - Cmt: 10:00 - 20:00

Rezervasyon

info@moralpsikoloji.com