Testler

MMPI Nedir?

MMPI testi, ülkemizde ve dünyada kurumların, iş yerlerinin işe alma süreçlerinde uygulanan bir kişilik testidir. 566 sorudan oluşan bu test bireysel olarak klinikte uygulanmaktadır. Bireyin kişilik özelliklerini göstermekle beraber varsa bir psikopatolojik bir durum onu da bizlere sunmaktadır. 

Kimlere uygulanır?

16 yaş üstü tüm bireylere uygulanabilir 

Uygulama süresi ne kadardır?

Kişiye bağlı değişkenlik göstermekle beraber 1.5-2 saat aralığında sürmektedir.

Kimler bu testi uygulayabilir?

Yalnızca klinik psikologlar tarafından uygulanabilir.

WISC-IV Nedir?

WISC-4 zeka testi 6 yaş ile 17 yaş aralığındaki tüm çocuklara uygulanabilen klinik bir zeka ölçme aracıdır. Wisc-4 zeka testi, çocukların ve ergenlerin hem kendi grubu içerisindeki beceri düzeylerini hem de kendi içlerindeki güçlü yanlarını ve desteklenmesi gereken becerilerini değerlendirmektedir.

Test Hangi Yetenekleri Ölçer?

10 temel alt test uygulanmakla beraber 5 yedek alt test gerekli durumlarda uygulanmaktadır.Bu testlerde çocuğun sözel bilgi,sözel ifade,algısal akıl yürütme ve organizasyon,sosyal bilgi,kısa süreli işitsel bellek,dikkat,motivasyon,konsantrasyon,zihinsel işlemleme hızı,görsel-motor ve ince motor becerileri ölçülmektedir.

Testi Yaptırmaya Gelirken çocuğuma ne söylemeliyim?

Çocuğunuza bir uzmanla beraber yaklaşık 2 saat sürecek bir uygulama yapacağını söyleyin. Uygulamanın okuldaki testler gibi olmadığını bunun bir sınav olmadığını mutlaka belirtin. 

Çocuğunuz uygulamaya mutlaka dinlenmiş ve karnı tok bir şekilde gelsin. Çocuğunuza zeka testi uygulamaya gideceğinizi söylemeyin, çocuğunuza nasıl daha iyi öğrenebileceği alakalı yapılan bir uygulama olduğunu söylemeniz yeterli olacaktır.

Kimler uygulayabilir?

Yalnızca klinik psikologlar tarafından uygulanabilir.

4-6 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Çocuğunuzun psikolojik olarak okula ,okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir. Okula hazırlanırken olması gereken fizyolojik, çevresel ve zihinsel faktörleri değerlendirmekte kullanılır.

Testin sonucunda, çocuğunuzun okul için gereken olgunluğa ne ölçüde hazır olduğu ve düzeyiyle ilgili sağlıklı veriler elde edilir.

Kimler uygulayabilir?

Alanında yetişmiş klinik psikologlar ve uzman psikologlar tarafından uygulanabilmektedir.

C.A.T. testi, Çocuklara uygulanan ve hayvan figürlerinden oluşan bu test çocukların genel ruhsal durumu, ebeveynler ile ilişkisi, kardeş kıskançlığından kaynaklanan problemleri… vb. alanlarla ilgili bilgi verir.

 10 resimli kart kullanılarak uygulanan testte zaman sınırlaması yoktur 

Kaç yaşa uygulanır?

3-10 yaş arası tüm çocuklara uygulanabilir.

Kimler uygulayabilir?

Alanında yetişmiş klinik psikologlar tarafından uygulanır.

 Projektif bir testtir. Yani bilinçdışı ile çalışılmaktadır. Bu test çocukların sorunlarını çözümlemek ve anlayabilmek için hazırlanmış tekniklerin gelişmişlerinden biridir.

 Test on tane yarım bırakılmış hikayeden oluşur. 

Kaç yaşa uygulanır?

3-10 yaş arasındaki tüm bireylere uygulanabilir.

Kimler uygulayabilir?

Alanında uzmanlaşmış klinik psikologlar tarafından uygulanabilmektedir.

Tematik Algı Testi, 30 resim ve 1 boş karttan oluşan projektif bir kişilik testidir. Bu testte kişiliğin, çatışmalar, baskın dürtüler, ilgi alanları ve güdüler gibi altta yatan dinamiklerinin araştırılması amaçlanmıştır.

 T.A.T rüyaları, fantezileri, eş seçimlerini, insanların meslek seçimindeki güdülerini daha net bir şekilde araştırmayı sağlar.

 T.A.T testi, kişilerin kendi özelliklerini anlamaları ve böylece hayatları ile ilgili önemli kararları buna göre almalarını sağlamakta kullanılmaktadır. 

Kimlere uygulanır?

11 yaş üstü tüm bireylere uygulanabilir.

Kimler uygulayabilir?

Alanında uzmanlaşmış klinik psikologlar tarafından uygulanabilmektedir. 

HEMEN RANDEVU AL

  Arapsuyu Mah. Atatürk Bulv. No: 29/4

  Hemen Ara

  0552 731 14 53

  Çalışma Saatleri

  Pzt - Cmt: 10:00 - 20:00

  Rezervasyon

  info@moralpsikoloji.com