Kayıp İle Nasıl Başa Çıkılır?

7 Haz

Yaşamın herhangi bir dönemindeki kayıplar, bireyleri farklı şekillerde etkileyebilmektedir. Her ayrılık ve kaybın ardından bir yas süreci yaşanırÖlüm bireyleri en fazla etkileyen ve en fazla acı veren kayıp yaşantısıdır.

Yas tutma, herhangi bir yitim ya da değişikliğe verdiğimiz psikolojik yanıt ve iç dünyamız ile gerçeklik arasında uyum sağlayabilmemiz için yaptığımız kavrayıştır.

Yas süreci ve gösterilen tepkiler bireyseldir ve herkes için farklı bir deneyimdir.

Bu yüzden yas süreci yaşayan bir yakınımıza veya dostumuza nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda bazen huzursuzluk yaşarız.

Bu durum yakınımıza nasıl yaklaşabileceğimiz konusunda onu daha fazla üzmemek adına tedirgin olmakla alakalı bir durumdur çoğu zaman.

Peki kayba uğramış yakınımıza yardım etmek için neler yapabiliriz?

-Kayba uğramış arkadaşınıza, yakınınıza yardımcı olmak için onun yanında olun, acısını paylaşın, saygı duyun, ancak cesaret ve güven veren telkin ve tesellilerden uzak durun. Bunlar işe yaramaz.

Yakınınızı üzmemek niyetiyle kayıpla ilgili konuşmaktan kaçınmayın. Tam tersine, o istemediğini belirtmediği sürece durum hakkında konuşun. Konuşmaktan kaçınmak o duyguyu yok etmez, tersine pekiştirir.

-Konuşmada yaşananlarını kolaylaştırma amacıyla kaybı hafife almaya çalışmayın, kayıp gerçeğine uygun, onu önemseyen bir tutum sergileyin.

Yakınınıza verdiğiniz önemi gösterin. Dikkatli dinleyin ve onun duygularına ve inançlarına olan saygınızı belli edin. Onunkine benzer olan duygu ve deneyimlerinizi paylaşın. “Seni çok iyi anlıyorum” gibi içi boş sözlerden kaçının.

 —
Eda Nur ÇAKMAK

Psikolojik Danışman 
Share:
Leave comment

Arapsuyu Mah. Atatürk Bulv. No: 29/4

Hemen Ara

0552 731 14 53

Çalışma Saatleri

Pzt - Cmt: 10:00 - 20:00

Rezervasyon

info@moralpsikoloji.com