Eko-anksiyete nedir? Bu durum bizi ne kadar etkiliyor?

11 Ağu

Son günlerde yaşamış olduğumuz yangınlar, depremler, sel felaketleri hepimizde üzüntü ve kaygıya sebep oldu. Her birimiz düşünür olduk, İleride bizi neler bekliyor? Doğal afetler artacak mı? İklimler değişecek mi? Küresel ısınma nelere sebep olacak?…
Haliyle psikolojik olarak oldukça etkilenmiş durumdayız.
Bu durumun literatürde bir ismi var “Eko-Anksiyete”

Peki nedir eko-anksiyete: Eko-kaygı olarak da adlandırılan durum, dünyanın ve içinde yaşayan tüm canlıların geleceğinden emin olamama ve iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanabilecek ekolojik felaketlerden endişe duyma durumudur.

Tehdit altında hissetmek veya belirsizlik ile anksiyete; kalp çarpıntısı, hızlı nefes alıp verme, kas ağrıları, uykusuzluk, kafa karışıklığı gibi çok çeşitli fiziksel ve psikolojik soruna sebep olabilir.

Kaygıyı en aza indirgemek için öncelikle bilmemiz gereken bu durumun çok doğal ve insani olduğudur. Her birey çocuklarına güzel bir gelecek inşa etmek ister, bunu da çevre bilinci kazandırarak yapabilir, çocuklarına ve torunlarına güzel bir dünya bırakabilme amacından dolayı kaygılanması son derece olağandır.

Kaygıyı kontrole alabilmenin yolu; kaygılandığı durumla ilgili zihinsel plan yapmak, o konuda adımlar atmak, çocuklara çevre kültürü, çevre bilinci aşılamak, yeşili korumak, doğayı sevdirmek, hikayelerle ve kitaplarla bunu sağlamak gerekiyor. Çocukta gelecekle ilgili endişenin ortaya çıkması çevre bilincinin oluşması açısından çok önemli bir durum. Çocuklar ve gençler genellikle büyüklere bakarak adım atarlar, onları gözlemlerler. İyi bir örnek olmak bu açıdan çok önemli.

 

Uzm. Klinik Psk. Melisa Burçin Oral

Share:
Leave comment

Arapsuyu Mah. Atatürk Bulv. No: 29/4

Hemen Ara

0552 731 14 53

Çalışma Saatleri

Pzt - Cmt: 10:00 - 20:00

Rezervasyon

info@moralpsikoloji.com