Ebeveynlik Gelişimi Çocuğun Gelişimini Etkiler Mi?

3 Ağu

Ebeveynler dünyaya bir çocuk getirdiğinde yeni bir dünyanın da penceresi açılır. Çocuk dünyaya gelmeden önce karı koca olan çift artık yeni bir rolle tanışır; ebeveynlik. 

Ebeveynlik yeni bir deneyimdir. Bu deneyimi ebeveyn çocuğuyla kurduğu ilişki bağlamında geliştirir. Çocuk büyürken aile de çocukla birlikte büyür, gelişir. Bu gelişim tek taraflı olarak değil birbirini etkileyen karşılıklı bir etkileşim içerisinde gerçekleşir. Çocuk, adım adım kendini keşfetmeye, birey olmaya, kendi ihtiyaç ve beklentilerini gerçekleştirmeye çalışırken ebeveyn çocuğun bu keşfetme sürecine tanık olarak yeniden kendini, kimliğini bulur. Ebeveyn, çocuk dünyaya geldikten sonra bugüne kadar hiç farkında olmadığı yeni bir ´´ben´´ ile tanışır. Çocuğuyla kurduğu ilişkiyle birlikte kendisi ile kurduğu ilişkiyi de keşfeder ve geliştirir. Bu keşfetme sürecinde kendi duygularının farkında olan, bu duygularını ifade edebilen ve bunu sağlıklı bir şekilde çocuğuna yansıtabilen ebeveyn çocuğun büyüme ve gelişme serüvenine inanılmaz bir katkı sağlar. 

Ancak çoğu ebeveyn kendisiyle tam anlamıyla bir ilişki içerisinde olamaz. Ebeveyn olunca bütün travmaları, kompleksleri, gerçekleşmemiş beklentileri, arzuları, zaafları ayna gibi karşısına dikilir. Bu problemler ebeveyn tarafından kabul edilmemiş, çözülmemişse çocukla kurulan ilişkiyi olumsuz anlamda etkiler. Çocuğunu büyütmekte olan ebeveyn çözümlenmeyi bekleyen problemleri çocuğuna bilinçsiz olarak yansıtır. Çoğu yanlış ebeveyn tutumu bu çözümlenmeyi bekleyen problemlerin bir dışavurumudur. Bu noktada her ebeveynin kendi geçmişiyle çocukluğuyla yüzleşmesi, duygularının ve davranışlarının farkında olması çocuğun gelişim süreci içerisinde sağlıklı bir ilişki bağının kurulmasında önemli bir yere sahiptir. Bir bakıma ebeveynin kişisel, bilişsel ve ruhsal gelişimine yapacağı katkı çocuğunun tüm gelişimine etki eden bir süreç olacaktır.

Eda Nur ÇAKMAK

Psikolojik Danışman

Share:
Leave comment

Arapsuyu Mah. Atatürk Bulv. No: 29/4

Hemen Ara

0552 731 14 53

Çalışma Saatleri

Pzt - Cmt: 10:00 - 20:00

Rezervasyon

info@moralpsikoloji.com