Duygular Psikolojimizi Nasıl Etkiler?

12 Ağu
Duyguları; primer (birincil), sekonder(ikincil) ve araçsal (manipülatif) duygular olarak 3 başlık altında ele alabiliriz.
PRİMER DUYGULAR
Primer duygular; bizim, korku, öfke, utanç, tiksinti, üzüntü gibi örtük duygularımız yani temel olan duygularımızdır. Primer duygular, bizim ihtiyaçlarımız neticesinde ortaya çıkan duygulardır. Yani insanlar gerçek, primer duygularını ifade etmeyi başarabilirlerse; diğer insanlar, primer duygularını gösteren kişiye karşı otomatik olarak yardımcı olabilirler.
SEKONDER DUYGULAR
Sekonder duygular, primer duyguların üzerlerini farklı bir duyguyla kapatan, ikincil duygularımızdır. Örneğin okula gitmekten yorulduğunu, bıktığını belirten bir çocuk; primer duygusu olan korkuyu veya utancı ikincil bir duygu ile örtmüş olabilir. Bu sebeple, problemin kaynağını öğrenebilmek ve problemi çözebilmek için primer duyguyu bilmek çok önemlidir. Fakat bazı durumlarda kişinin kendisi bile yaşadığı duygunun, primer duygu mu yoksa sekonder duygu mu olduğunun farkına varamayabilir. Bu yüzden bir duygunun primer duygu mu yoksa sekonder duygu mu olduğunu anlamanın tek yolu ”empati” dir.
ARAÇSAL (MANİPÜLATİF) DUYGULAR
Araçsal duygular, diğer insanların belirli bir şekilde hissetmesi, düşünmesi veya davranması için kişinin göstermiş olduğu; yani kişinin kendi isteklerini, diğer insanlara yaptırabilmek için sergilediği duygulardır. “Timsah gözyaşı ile araçsal bir duyguyu kullanarak, diğer insanları istediğimiz yola getirme amacı.” Markette bir çocuğun ağlayarak annesinden oyuncak almasını istemesi, manipülatif duyguya verilebilecek örneklerden birisidir.
Araçsal (manipülatif) duygular ve sekonder duyguların asıl kaynağı kişinin primer duygularını belirtmedeki korkularından, kabul edilmeme durumlarından kaynaklanır.
STJ Psikolog Zeynep Merve EROL
Share:
Leave comment

Arapsuyu Mah. Atatürk Bulv. No: 29/4

Hemen Ara

0552 731 14 53

Çalışma Saatleri

Pzt - Cmt: 10:00 - 20:00

Rezervasyon

info@moralpsikoloji.com