Boşanma Kararı Alındıktan Sonra Aileler Ne Yapmalı?

10 Ağu

Kimi çift hayatlarının en mutlu günü dedikleri günde birbirlerine “ölüm bizi ayırana dek evet! “sözü verir ama evliliğin içine girildiğinde işler pek de sandıkları gibi gitmez… Özellikle bir kaç ay geçtikten sonra birbirlerini yeterince iyi tanıyamamış eşler arasında birtakım anlaşmazlıklar vuku bulmaya başlar. Bazen bu tartışmalar duygusal ve fiziksel istismar boyutlarına varabilir ve maalesef ki çocuklar bu görüntülere şahit olabilir. Böyle bir evlilikte eşleri ve çocukları evliliğin içerisinde tutmaya çalışmak, kavga gürültü dolu bir evde yaşamalarına mecbur kılmak evlilikte kalmaktan daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple boşanma kelimesi her ne kadar soğuk ve ürkütücü dursa da kimi zaman evli çiftlerin sıcak bakmasına sebep olur.

Eşler bu kararı aldıktan sonra onlara çok daha büyük bir sorumluluk düşmektedir.  O da çocuklara boşanmayı ne zaman ve nasıl anlatmaları gerektiğidir.

 

Anne ve Baba Birlikte Anlatmalı

 

Bu kararı iki kişi birlikte açıklamalıdır bu sayede çocuğun kafasında birbirinden farklı iki anlatım kalmamış olur. Henüz karar verilmeden çocuğa açıklama yapmak çocuğun endişeli bir biçimde beklemesine sebep olacaktır. Evleri ayırmadan hemen önce konuşmak ise çocuğun yeni hayatına kendisini hazırlaması için fırsat verilmemesi anlamına gelir ancak çocuğun bu döneme adapte olması için zamana ihtiyacı vardır. Çocuğu olabildiğince sessiz bir odaya almalı, tane tane konuşarak, kısa ve net cümleler kullanarak, yaşına uygun bir dille açıklanmalı, çocuğun sorduğu her soruya mantık ve duygu çerçevesinde cevaplar verilmeli. Göz kontağı ve ten teması da destek olma açısından çok büyük önem arz etmektedir. Soruların yanıtsız kalması kendi kafasında sorunları büyütmesine sebep olabilir.

Özellikle çocukların yaşları küçükse boşanmadan kendilerini sorumlu tutabilirler. Bu sebeple eşlerin ortak karar aldığı, çocuklarının dolaylı veya dolaysız hiç bir şekilde etkilerinin olmadığı, bu kararı vermeden önce tüm çıkış yollarını denediklerini özellikle vurgulamaları gerekmektedir.

Çocuklar bu kararı duyduktan sonra elbette ki üzülecek, korkacak, endişe duyacak ve ağlayacaklardır. Bu oldukça normal bir durumdur, tıpkı yetişkinlerin yas tutması gibi çocukların da duygularını regüle edebilmeleri için boşanma yası tutmaları gerekmektedir. İyileştiricidir ve gereklidir, çocuğun yanında olmalı ve ona duygularını anlatması için fırsat verilmeli, destekleyici olunmalıdır.

Eşler boşansa bile anne ve babalık sorumlulukları bitmemektedir. Ebeveyn olarak her ikisinin de çocuğun hayatında aktif olması ve çocuğun dilediği an anne ya da babasına ulaşabilmesi gerekmektedir. Aksi halde boşanmanın çocuğun üzerindeki olumsuz etkisi bir hayli artmaktadır.

İyi ayrılmayan eşler, birbirleri üzerindeki problemi çocukların üzerinden bir mücadeleye çevirmektedir. Eski eşlerine ceza çektirmek amacıyla çocuklarını göstermeme gibi hatalara başvurmaktadırlar. Halbuki bu durumda çocuk da eş ile birlikte cezalandırılmış olmaktadır.

Diğer bir hata ise çocukları paylaşmaktır. Boşanma esnasında bir çocuğun bir yerde diğer çocuğun diğer eşte kalması yani kardeşlerin ayrılması çocuklara yapılabilecek en büyük zulümdür. Hem çocuklarda hem de eşler üzerinde kalıcı travmalara sebep olabilir. Çocuklar terk edilmiş duyguları yaşarken aynı zamanda kardeş olarak da birbirlerine git gide yabancılaşırlar.

Anne ve baba ayrılsa bile çocukların ayrılmaması, ebeveynlerine diledikleri zaman ulaşabilmeleri gerekmektedir. Eşler boşanabilir ancak çocuklarla boşanılmaz. Çocuk ömür boyu anne babanın sorumluluğundadır.

 

Uzm. Klinik Psk  Melisa Burçin Oral

Share:
Leave comment

Arapsuyu Mah. Atatürk Bulv. No: 29/4

Hemen Ara

0552 731 14 53

Çalışma Saatleri

Pzt - Cmt: 10:00 - 20:00

Rezervasyon

info@moralpsikoloji.com